Kosmetyki z bakuchiolem – siła natury

Bakuchiol to roślinny składnik, który stał się popularny w kosmetyce ze względu na swoje właściwości przypominające retinoidy, nie wywołuje jednak takich skutków ubocznych i nie podrażnia skóry. Pozyskiwany jest z rośliny Psoralea corylifolia, która jest wykorzystywana w ajurwedzie od wieków ze względu na swoje dobroczynne właściwości.

Bakuchiol – właściwości

Bakuchiol działa na skórę podobnie jak retinoidy, stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki temu redukowana jest ilość zmarszczek i linii mimicznych. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dlatego może być składnikiem kremów do skóry ze skłonnością do podrażnień. Wykorzystywany jest w kosmetykach do skóry wrażliwej. To stosunkowo nowy składnik stosowanym w kosmetyce, dlatego przed jego zastosowaniem warto najpierw dokładnie sprawdzić reakcję skóry.

Seria Belenda Bakuchiol to linia produktów przeznaczonych do cery dojrzałej (przykłady produktów z tej serii na tej stronie: https://www.cocolita.pl/bielenda-bakuchiol). Jak działają produkty kosmetyczne z tym składnikiem? Bakuchiol w połączeniu z innymi składnikami roślinnymi wykazuje bardzo dobre działanie przeciwzmarszczkowe. Kosmetyki Bielenda z bakuchiolem mogą być także stosowane na trądzik, składnik ten hamuje rozwój bakterii i zapobiega powstawaniu nowych zaskórników.

Różnice między bakuchiolem i retinolem

Retinol i bakuchiol mają podobne właściwości, dlatego są chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Retinol to syntetyczny składnik jest pochodną witaminy A, z kolei bakuchiol jest roślinnym związkiem chemicznym. Retinol jest składnikiem nietrwałym, pod wpływem światła może ulegać degradacji, co wpływa niekorzystnie na jego skuteczność, bakuchiol jest bardziej stabilnym składnikiem mniej podatnym na utlenianie, dzięki temu działa dłużej. Z tego względu zastosowanie kosmetyków Bielenda z bakuhiolem ma korzystne i długotrwałe działanie na skórę. Można je także stosować latem, ponieważ nie mają właściwości fotouczulających. Bakuchiol jest również dobrze tolerowany przez cery naczynkowe i wrażliwe, ale należy pamiętać, aby nie łączyć go z kosmetykami zawierającymi retinol, ponieważ takie zestawienie może być zbyt drażniące.